Apple TV

roku 3Konstytucja 3 Maja roku

roku 3Konstytucja 3 Maja rokuPośrodku obrazu przedstawiona jest scena, ktra w rzeczywistości rozegrała się na Zamku Krlewskim, poseł ziemi kaliskiejJan Suchorzewskiprzeciwny konstytucji i reformom prbuje zabić nożem swojego synka, chłopczyk wyrywa się ojcu, a za rękę z nożem łapieStanisław Kublicki, poseł inflancki, jeden z najaktywniejszych działaczy stronnictwa proreformatorskiego w Sejmie. Z kieszeni Suchorzewskiego wysypała się talia kart aluzja do sposobu przekupienia go przez rosyjskiego ambasadoraStackelbergai przezBranickiego. Poseł kaliski, chociaż nie był dobrym graczem, nieoczekiwanie zaczął wygrywać wielkie sumy, przy jednoczesnej energicznej akcji werbunkowej partnerw od stolika.

Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność

Stanisław Kublicki, poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji

Stanisław Mokronowski, poseł na Sejm Wielki

Kazimierz Nestor Sapieha, marszałek Sejmu Wielkiego

obrazJana Matejkipowstawał od stycznia do października . W maju prace nad nim były jednak tak zaawansowane, iż możliwe było pokazanie płtna na jubileuszowej wystawie wSukiennicachz okazji rocznicy uchwalenia konstytucji.

Centralną postacią obrazu jest marszałek Sejmu WielkiegoStanisław Małachowski, w lewej ręce trzyma symbol swojej władzylaskę marszałkowską, a w prawej w triumlnym geście unosi tekst Konstytucji 3 Maja. Marszałka niosą posłowie ziemi krakowskiejAleksander Linowskii ziemi poznaskiejIgnacy Wyssogota Zakrzewski. Wybr nie był przypadkowy, obaj panowie reprezentują dwie najważniejsze ziemie Korony Małopolskę i Wielkopolskę. Pod prawą ręką marszałka widoczna jest postać trzymająca sztandar z rysw twarzy przypominającaTadeusza Kościuszkęz bandażem na głowie, może to sugerować pźniejsze odniesienie ran głowy wbitwie pod Maciejowicami.

Anna Charlotta Dorota von Medem, księżna kandzka lub Rża z Martynkowskich Dekertowa

Płtno przedstawia pochd posłw zZamku Krlewskiegodokolegiaty św. Janaw celu ponownego zaprzysiężenia wraz z krlem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja przezSejm Czteroletni. Pochd podążaulicą Świętojaskąwśrd rozentuzjazmowanego tłumu mieszkacw Warszawy. Przejście ochraniają żołnierze prezentujący bro. W głębi, u wylotu ulicy Świętojaskiej naplac Zamkowy, widoczny jest fragment sady Zamku Krlewskiego z Wieżą Zygmuntowską Zegarową.

Julian Ursyn Niemcewicz, poseł na Sejm Wielki, wspłautor konstytucji

Tadeusz Kościuszko, generał wojsk koronnych

Jan Suchorzewskizm. lub , poseł na Sejm Wielki, przeciwnik konstytucji

Feliks Turski, biskup krakowski lub Tymoteusz Gorzeski

Jan Dekert3, prezydent miasta Warszawy

Klemens Maria Hofbauer, ksiądz redemptorysta

Aleksander Linowskiok. , poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji

Elżbieta z Szydłowskich Grabowska/, metresa krlewska

Andrzej Hieronim Zamoyski, były wojewoda inowrocławski, autor Kodeksu Zamojskiego

Ignacy Wyssogota Zakrzewski, poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji

Stanisław August Poniatowski3, krl Polski

Tadeusz Matuszewicz, poseł na Sejm Wielki, wspłautor konstytucji

Ignacy Potocki, marszałek wielki litewski, wspłautor konstytucji

Obraz ma wymiary cm. Znajduje się w zbiorachZamku Krlewskiego w Warszawie.

Jzef Poniatowski33, generał wojsk koronnych

Marek RezlerZ Matejką przez polskie dzieje Konstytucja 3 maja

Antoni Tyzenhauz33, były zarządca litewskich ekonomii krlewskich

Stanisław Staszic, ksiądz, działacz oświeceniowy

Franciszek Ksawery Branickiok. 3, hetman wielki koronny, przeciwnik konstytucji

Antoni Polikarp Złotnickiok. 3, poseł na Sejm Wielki, przeciwnik konstytucji

Tymoteusz Gorzeski3, biskup smoleski

Stanisław Małachowski3, marszałek Sejmu Wielkiego

Michał Zabiełło, poseł na Sejm Wielki, zwolennik konstytucji

Paweł Ksawery Brzostowski3, ksiądz lub Jzef Stępkowski

Antoni Stanisław CzetwertyskiŚwiatopełk, przeciwnik konstytucji

Kazimierz Konopka, sekretarz Hugona Kołłątaja

Po schodach do kolegiaty św. Jana wchodzi krlStanisław August Poniatowski, na ramionach ma założony płaszcz koronacyjny, w ktrym jednak wwczas nie występował. Z wiecem laurowym pod baldachimem Matejko namalował księżnę kandzkąDorotę Biron, tuż za nią stoiElżbieta Grabowska przyjaciłka krla, matka jego dzieci. Kłaniając się przy drzwiach kościoła wita krla prezydent WarszawyJan Dekertz crką Marianną w żłtej sukni tyłem do widza. Dekert już wtedy nie żył, ale Matejko namalował go w tej scenie celowo, aby ukazać rolę mieszczastwa oraz przyjęcie przez Sejm Wielki w kwietniuPrawa o miastach.

Drugą postacią niesioną na ramionach przez posłw jestKazimierz Nestor Sapiehamarszałek konfederacji litewskiej, drugi marszałek Sejmu Wielkiego. Za Sapiehą Matejko namalowałAndrzeja Hieronima Zamoyskiego, autora kodyfikacji prawa Rzeczypospolitej, obejmującego wychowawcę swoich dzieci oraz obrocę sprawy chłopskiejStanisława Staszica.

Hugo Kołłątaj, podkanclerzy koronny, wspłautor konstytucji

Adam Kazimierz Czartoryski33, starosta generalny ziem podolskich, zwolennik konstytucji

Scipione Piattoli, sekretarz prywatny krlewski, wspłautor konstytucji

Tę stronę ostatnio edytowano wrz , .

Tekst udostępniany nalicencji Creative Commons uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ogranicze. Zobacz szczegłowe informacje owarunkach korzystania.

Na koniu w mundurze szwoleżera, żołnierza lekkiej kawalerii w Księstwie Warszawskim, namalowany został krlewski bratanek książęJzef Poniatowski. W książę był dowdcą stołecznego garnizonu. Centralnie Matejko umieścił jeszcze dwie ważne dla powstania konstytucji postacie w stroju kapłanaHugona Kołłątajaoraz za nim marszałka wielkiego litewskiegoIgnacego Potockiego.Comments are closed.